نوار لبه پی وی سی PVC Edge Banding Tape

نوار لبه پی وی سی PVC Edge Banding Tape

کسب و کار تولید نوار لبه پی وی سی

 آیا با مبلمان یا کابینتی برخورد کرده اید که ساختار زیبایی دارد اما لبه های آن را بدون پوشش رها کرده اند؟ این لبه های خام باعث می شود که مبلمان و سایر لوازم جانبی دارای لبه های خام، ناقص و زشت به نظر برسند. لبه های بدون پوشش منجر به آسیب دیدن و زدگی در مبلمان و کابینت ها می شوند.
 .
نوار لبه پی وی سی PVC Edge Banding Tape یک ماده پلاستیکی است که در طراحی و زیبایی، پوشاندن برجستگی های مبلمان و بطور کل در دکوراسیون داخلی خانه یا محل کار استفاده می‌شود. استفاده از این نوار لبه ها باعث می‌شود تا لبه‌های برش خورده مبلمان در برابر خط و خش، سایش و سایر آسیب‌های محیطی و شیمیایی استقامت بیشتری پیدا کرده و با شکلی مناسب پوشانده و محیط اطراف را هرچه زیباتر کنند.

 

نوار لبه پی وی سی PVC Edge Banding Tape
نوار لبه پی وی سی PVC Edge Banding Tape
                                                                                                             .
به عبارت دیگر نوار لبه پی وی سی برای پوشاندن لبه‌های بریده شده و بدون روکش محافظ که بصورت برجسته نمایان میشوند، در صنعت مبلمان و دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرد. در کشور ایران در کنار رشد روز افزون صنایع چوبی و بوجود آمدن تولیدات از جمله صفحات نئوپان و ام دی اف، دستگاه‌های لبه چسبان همراه نوارهای پی وی سی جای خود را در بازار صنعت مبلمان پیدا کرده و رو به رشد می باشد.
.

 

نوار پی وی سی
PVC Edge Banding Tape
لبه های نامتناسب نیز باعث کاهش زیبایی خانه یا محل کار شده و شکل ظاهری محیط اطراف را نازیبا می کنند. برای جلوگیری از این مشکلات، میتوان از راه حل هایی نظیر استفاده از انواع تخته سه لا، لمینت، پانل ها ، نوارهای پی وی سی و غیره بهره گرفت تا انتهای آنها را از رطوبت و زدگی محافظت کرده و زیبایی خواستی را نیز به خانه داد.

به عبارت ساده نوار لبه پی وی سی PVC Edge Banding Tape، نواری از فرآوردهای پلاستیکی میباشد که برای پوشاندن لبه های چوبی مبلمان دارای لبه خام مورد استفاده قرار میگیرد تا ظاهر مبلمان را زیباتر و لبه ها را صاف و مستحکم کند. این فرآیند اعمال نوار لبه را لبه باند نیز می گویند. در ایران نوار لبه در حال ایجاد گرایش‌های جدید طراحی بوده و با سریع‌ترین رشد در بازار به پیش میرود. این نوار لبه های پی وی سی در انواع گسترده ای از رنگ، سایه، پرداخت بافت و غیره طراحی شده است.

 

نوار لبه پی وی سی PVC Edge Banding Tape
نوار لبه پی وی سی PVC Edge Banding Tape

تاریخچه استفاده از نوار لبه پی وی سی

در دهه 80 و 90 میلادی زمانی که نوار لبه مفهومی نسبتا ناشناخته بود، نوارهای چوبی تنها محصول پوشش لبه بودند. بنابراین کناره ها و لبه ها با نوارهای چوبی به نام حاشیه پوشانده می شد تا صیقلی و رنگ آمیزی شوند. در ایران با گسترش طراحی های متنوع، بازار رو به استفاده بیشتر از این نوارها کرده و به جرات می توان گفت تا حد زیادی نیازهای مصرف کنندگان را برآورده می کند. اگر بدانید که همه اروپایی ها و آمریکایی ها برای پوشاندن لبه های نامطلوب در صنعت چوب و مبلمان، فقط از نوارهای لبه استفاده می کنند متعجب خواهید شد.

 

نوار پی وی سی
تاریخچه استفاده از نوار لبه پی وی سی
در ابتدا علت اصلی تولید دستگاه‌های لبه چسبان و نوارهای پی وی سی (PVC Edge Banding Tape) بهره‌گیری مناسب و بیشتر از این نوع صفحات برای مقاوم سازی آن‌ها در برابر شرایط محیطی همچون حرارت، رطوبت و حشرات بود. ولی امروزه در کنار مقاوم سازی صفحات در برابر شرایط محیطی به زیبائی ظاهری آن نیز توجه خاصی می‌شود. صفحات نئوپان و ام دی اف بعد از برش با گذشت زمان و شرایط محیطی دچار فرسایش در قسمت لبه خود میشدند و تغییر حالت میدادند. در گذشته این امر در محیط‌ های اداری یا خانگی به صورت یک معضل بود و باعث نارضایتی استفاده کننده می شد. اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی این مسئله تا حد زیادی مرتفع شده و تحولی در پوشاندن قسمت های برجسته و نامطلوب در صنعت مبلمان به وجود آمد.
.
همچنین بخوانید:

 

نوار پی وی سی
استفاده از نوار لبه پی وی سی

 .

استفاده از نوار لبه پی وی سی PVC Edge Banding Tape

یکی از عوامل مهم استفاده از نوار لبه پی وی سی (PVC Edge Banding Tape) علاوه بر زیبایی، ضد آب و ضد موریانه کردن قطعات مبلمان و کابینت و افزایش طول عمر مبلمان است. این کار از آسیب دیدن مبلمان در اثر آب، موریانه، رطوبت و غیره محافظت می کند. از دلایل دیگر استفاده از نوار لبه پی وی سی می توان به محو نشدن نوار پی وی سی در طی زمان اشاره کرد. نوار لبه پی وی سی به رنگ یا پولیش مانند آنچه در قیط چوبی مورد نیاز است نیاز ندارد.
در انتخاب نوار لبه محدودیت وجود ندارد و کاملاً با تمام سطوح طبق سلیقه مصرف کننده مطابقت داشته و باعث نرمی کناره های مبلمان می شود. با بهره گیری از نوار لبه پی وی سی، لبه های تیز یا پوشش های برجسته دیگر هیچ گونه بریدگی احتمالی در دست و پا یا آسیبی به لباس ها نمی رسانند. نوار لبه یک محصول کاملاً بدون میخ است. هر چند می توان به شکل های دلخواه از آن استفاده کرد. یکی دیگر از مزیت های استفاده از این نوارها حداقل چسب برای چسباندن آنهاست و فقط یک لایه نازک از چسب خوب برای چسباندن کافی می باشد و مهمتر از همه 100٪ محصولات قابل بازیافت و سازگار با محیط زیست می باشد.
.
مقاله مرتبط:
چرا باید از نوار PVC استفاده کرد؟                                                                                        

 

نوار لبه پی وی سی PVC Edge Banding Tape
نوار لبه پی وی سی PVC Edge Banding Tape
                                                                          .

نوار پی وی سی کجاها کاربرد دارد؟

کابینت ها، کمدها، قفسه ها، مبلمان، کتابخانه های چوبی و ام دی ام که با استفاده از روکش های مختلف چوب تزئین می شوند، نیاز به نوار لبه دارند تا علاوه بر زیبایی، بر کیفیت و مقاومت آن افزوده شود. لبه درهای چوبی که از چوب طبیعی ساخته می شوند و یا درهای ام دی اف، کابینت ها و نئوپان به مرور زمان بر اثر کارکرد، دچار فرسودگی و سایش می شوند و برای جلوگیری از این مشکلات می توان آن‌ها را با نوار لبه پی وی سی پوشاند. بطور کل میتوان از نوار لبه ها برای پوشاندن تمام لبه های قطعات مبلمان استفاده کرد.

 

نوار پی وی سی
شروع استفاده از نوار لبه در صنعت مبلمان
 .

نحوه و شروع استفاده از نوار لبه در صنعت مبلمان

در ابتدا نوارهای پشت چسب دار یا اصطلاحاً اتوئی به بازار آمدند و تولیدکنندگان با استفاده از اتو و این نوارها سعی در پوشاندن این مناطق کردند. ولی این امر مشکلاتی در پی داشت و کیفیت مناسب آنطور که باید ایجاد نمی شد. با گذشت زمان دستگاه‌های متعددی به این صنعت ورود کرد که کارها را آسانتر می کرد ولی باز هم بدلیل حرارت دیدن دوباره قطعات در محیط‌ های مختلف کیفیت مطلوب حاصل نمی‌شد و این نوارها به مرور از لبه صفحات جدا می‌شدند. سیستم دیگری که تکمیل کننده این صنعت شد استفاده از چسب های گرانول بود. به این صورت که چسب به پشت نوار و لبه کار مالیده شده و سپس نوار بر روی آن پرس می‌گردد.

 

چسب گرانول
چسباندن نوار PVC با چسب گرانول
این روش، کار را راحت تر میکرد ولی پس از مدتی مشکلات دیگری ایجاد شد. مثلاً بدلیل سرد و گرم شدن، چسب حالت چسبندگی خود را از دست می داد و پس از چندین بار تغییر حرارت مخزن این دستگاه‌ها کیفیت خود را نیز از دست می‌دادند. چسب نیز به صورت لایه‌های سوخته در داخل مخزن و یا بر روی سطح کار برجای می‌ماند و این خود یکی دیگر از مشکلات لبه چسبانی یا لبه باند بود.
.
همچنین بخوانید:
                                                                                                  

 

نوار لبه پی وی سی | چسب گرانول
نوار لبه پی وی سی | چسب گرانول
                                                                                                           .
امروزه با بهره گیری از نوار لبه‌های پی وی سی (PVC Edge Banding Tape) این مشکلات تا حد زیادی کاهش پیدا کرده اند. نوار لبه پی وی سی در مقابل حرارت، رطوبت، سرما و غیره مقاوم‌تر است. نوار لبه پی وی سی بسته به عرض محلی که چسبانده می شوند، انتخاب شده و سپس با استفاده از دستگاه لبه چسبان به لبه های کار می چسبد. در گذشته برای چسباندن نوار لبه پی وی سی از چسب های اتویی استفاده می شد که کیفیت مناسبی نداشتند. بعدها از چسب گرانول برای چسباندن استفاده شد و تا به امروز نیز ادامه دارد. امروزه برای چسباندن این نوارهای لبه از چسب های مخصوص مانند چسب گرانول استفاده می شود که دوام و ماندگاری بالاتری دارند. حال با کمک دستگاه های لبه چسبان، چسباندن این نوارها آسان و دقت عملکرد بالاتر رفته است.
نوار پی وی سی
نوار پی وی سی PVC Edge Banding Tape
نوار لبه‌های مصرفی در صنایع چوب و دکوراسیون از دو جنس مختلف پی وی سی و ملامین ساخته میشوند که از مواد بسیار مقاوم و پلاستیکی هستند. در حال حاضر این نوارها در ضخامت 1 | 2 میلی متر و به عرض 20 | 22 | 28 | 35 | 54 میلی متر عرضه می‌شوند. همانطور که می دانید نوار لبه پی وی سی در بازار انواع مختلف و با کیفیت های متفاوت تولید می شود.
تنوع این نوارها بر اساس برند تولید کننده، میزان کیفیت و جنس محصول، چسب نوار لبه و … از هم جدا می شوند. در نهایت برای انتخاب نوار لبه و نوع پروژه ای که در دست دارید به کیفیت و طرح نوار لبه دقت کنید تا در پایان کار بهترین نتیجه در طراحی و دکوراسیون حاصل شود.
.

شرکت های معتبر در زمینه نوار پی وی سی

از شرکت های داخلی که هم در زمینه نوار لبه و انواع چسب مانند گرانول فعالیت دارند میتوان به شرکت بلونی اشاره کرد. علاقمندان به صنعت نوار PVC میتوانند با مراجعه به شرکت های داخلی و خارجی به تنوع و کیفیت نوارها پی برده و در انتخاب مناسب نوار لبه، بهترین گزینه را برای پروژه خود انتخاب کنند.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سلام خسته نباشید

1
0
نظر دادن به محتواx