دلایل استفاده از نوار پی وی سی در صنایع مختلف

دلایل استفاده از نوار پی وی سی

چرا باید از نوار لبه پی وی سی استفاده کرد؟

نوار لبه پی وی سی کاربردهای مختلفی در صنعت چوب و مبلمان دارد. در این مقاله دلایل استفاده از نوار پی وی سی و کاربرد آن در صنایع مختلف چوبی را بیان خواهیم کرد. این نوارهای پلاستیکی به عنوان یک محصول همه کاره و بادوام می تواند در صنایع مختلف به عنوان یک لایه محافظ برای چندین ماده از جمله چوب، فلز و غیره مورد استفاده قرار گیرد. نوار لبه پی وی سی با داشتن خواص چسبندگی بالا و استحکام صنعتی، به دلیل ویژگی های عملکردی آن نسبت به سایر گزینه ها انتخاب مناسب تری است.

نوار لبه پی وی سی
چرا باید در طراحی از نوار لبه پی وی سی استفاده کرد

همچنین ضد آب بودن، مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و تحت تأثیر رطوبت قرار نگرفتن از دیگر مزیت های این نوارهاست. این محصول با دارا بودن طیف گسترده ای از رنگ ها، تطبیق و هماهنگی با محیط پیرامون را آسان کرده و در عین حال یک لایه محافظ در برابر سایش، فرسودگی و پارگی است.

علاوه بر این، بسته به نیازهای کاربردی خاص شما، به راحتی با چسب ها یا اتصال دهنده هایی مانند پیچ ​​یا میخ بسته به نیاز قابل استفاده می باشد. البته نوارهای پی وی سی در اکثر موارد با چسب های مخصوص مانند چسب گرانول مورد استفاده قرار می گیرد و از آنجایی که نوار لبه پی وی سی دارای عرض های متنوعی است، می توانید بدون توجه به صنعتی که در آن کار می کنید دقیقاً آنچه را که نیاز دارید پیدا کرده و از آن استفاده کنید.

 

دلایل استفاده از نوار پی وی سی در صنایع مختلف
دلایل استفاده از نوار پی وی سی | زیبایی بیشتر کابینت ها

نقش زیبایی در محیط کار و خانه

یکی دیگر از دلایل استفاده از نوار پی وی سی و البته پر اهمیت، استفاده نوار لبه در دکوراسیون خانه یا محل کار میباشد.  نوار لبه ها در دکور و دیزاین خانه و زیبایی محیط اطراف نقش مهمی را ایفا میکند و توجه به جزئیات نحوه استفاده از آنها، دارای اهمیت خاصی است. اغلب کابینت‌ها، قفسه‌ها، شلف ها و غیره از ورق‌های چوبی ساخته میشوند. این ورق‌های فومیزه مصنوعی نئوپان دارای لبه هایی معمولا ناصاف بوده و اگر پوشش مناسب برای لبه های آنها در نظر گرفته نشود شکلی نامناسب در محیط زندگی یا کار بوجود می آورند.
مشکل اصلی در لبه های آنهاست زیرا پس از برش لبه‌هایی ناصاف پیدا می کنند و اگر به خوبی پوشش داده نشوند علاوه بر کاهش زیبایی، باعث کاهش عمر سازه و یا کاهش استحکام آن نیز می‌شود.
.
دلایل استفاده از نوار پی وی سی در صنایع مختلف
دلایل استفاده از نوار پی وی سی | نقش نوار لبه در طراحی و دکوراسیون

دلایل استفاده از نوار پی وی سی در طراحی محیطی زیبا

وقتی بحث زیبایی در طراحی داخلی منزل و البته محل کار مطرح می شود، حتی کوچک ترین جزییات هم حائز اهمیت است. امروزه بیشتر کابینت ها و لوازم چوبی منزل از جنس ام دی اف یا نئوپان هستند که روکش های مختلفی روی آن‌ها کشیده شده تا زیبایی و مقاومت بیشتری به آن‌ها داده شود. مشکل اینجاست که این روکش ها سطوح اصلی را می پوشانند و لبه های برش خورده بدون روکش باقی می مانند. ولی با بهره گیری از نوار لبه میتوانید این ایرادات را پوشش دهید.
اگر دقت کرده باشید وقتی صفحات ام دی اف یا نئوپان برش می خورند، لبه های آن‌ها بدون روکش باقی می مانند که ظاهر چندان مناسبی ندارند. در عین حال این بخش برش خورده به دلیل نداشتن روکش، خاصیت عایق بودن ندارد و به سرعت دچار فرسودگی و سایش می شود. به همین دلیل نوارهایی از جنس پی وی سی ساخته شد که روی این بخش های برش خورده را بپوشاند.

 

دلایل استفاده از نوار پی وی سی
دلایل استفاده از نوار پی وی سی | نقش نوار لبه در طراحی و دکوراسیون
البته شاید علت ابتدایی تولید و کاربرد این محصول جلوگیری از نفوذ آب، حشرات و سایر عوامل آسیب زننده به چوب بوده باشد ولی امروزه علاوه بر افزودن دوام به محصولات چوبی، یکی از اهداف اصلی استفاده از نوار لبه پی وی سی، ایجاد زیبایی بیشتر و هماهنگی آن با روکش ام دی اف، نئوپان و دیگر قطعات مبلمان میباشد.

نوار لبه پی وی سی نوعی نوار لبه پلاستیکی غیر لمینت شده برای چوب است که میتوان آن را در صنعت مبلمان برای تزئین کابینت و مبلمان و سایر صنایع مرتبط چوبی از جمله پوشاندن لبه کابینت ها، درزها و غیره استفاده کرد. با استفاده از نوار لبه پی وی سی می توانید تازگی را به مبلمان قدیمی که ظاهر اولیه خود را از دست دادن بیاورید. نوار لبه پی وی سی به راحتی قابل استفاده بوده و با کیفیت بالا قابل نصب است. علاوه بر این، نوار لبه پی وی سی با ظاهری زیبا و در رنگ های متنوع عرضه می شود که این امر انتخاب را برای شما راحت تر می کند.

 

دلایل استفاده از نوار پی وی سی
دلایل استفاده از نوار پی وی سی | نقش نوار لبه در طراحی و دکوراسیون
.

همچنین بخوانید:
نوار پی وی سی PVC Edge Banding

تنوع نوار پی وی سی

نوار لبه پی وی سی نوعی روکش به شکل نوار تزئینی می باشد که با چسبانده شدن روی سطوح برش خورده کمک می‌کند تا نازیبایی‌ آن به طور کامل برطرف شده و در ضمن به عنوان عایق عمل کرده و از نفوذ آب، حشرات و سایر عوامل آسیب زننده جلوگیری کند.
یکی دیگر از دلایل استفاده از نوار پی وی سی طرح‌ و رنگ‌ موجود در نوار لبه بوده که بسیار متنوع است و این امر انتخاب نوار لبه با روکش تزئینی متنوع را برای مشتریان بسیار آسان می کند. در اکثر موارد بهتر است رنگ و طرح این نوارها با روکش مبلمان، نئوپان و غیره یکی باشد ولی مواردی نیز پیش می آید که برای زیبایی بیشتر از رنگ‌های مشابه و یا متضاد استفاده ‌شود.

 

تنوع نوار پی وی سی
تنوع نوار لبه پی وی سی

کاربرد و نحوه کار با نوار لبه

امروزه با فناوری و تکنولوژی پیشرفته مصنوعات چوبی به دلیل آسیب کمتر به طبیعت، ورق های ام دی اف جایگزین چوبهای خام شده اند. ورق های ام دی اف را برای تنوع طرح و مقاومت در برابر فرسایش با کاغذهای رنگی طراحی شده پرس و ملامینه میکنند. نوارهای لبه پی وی سی برای دوام بیشتر و زیبایی بر قسمت های برش خورده ام دی اف با تجهیزات و دستگاهای لبه چسبان نصب میشوند.

با گذشت زمان در طراحی دکوراسیون های داخلی، رنگهای متنوع در صنایع چوبی و مبلمان وارد بازار شده است. امروزه بیش از هزاران رنگ که برگرفته از طرح چوب، طرح بتون، طرح سنگ، طرح کتان، رنگهای مات، کلاسیک و غیرو در این عرصه برای انواع سلیقه ها طراحی و تولید شده است.

 

کاربرد و نحوه کار با نوار لبه
کاربرد و نحوه کار با نوار لبه

از دیگر موارد و دلایل استفاده از نوار لبه پی وی سی این است که این نوارهای با کیفیت، باعث جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به ام دی اف میشود که اگر چنانچه کیفیت بالایی نداشته باشد مقاومت کمتری نسبت به آسیب ها دارد. نوار لبه پی وی سی در مرحله ای به صورت اتوماتیک در دستگاه لبه چسبان که ام دی اف را آغشته به چسب شده متصل میشود. بعد دستگاه لبه چسبان سر و ته الباقی نوار را با اره یا تیغ قطع و قسمت های اضافی را فرز میکند در قسمت اخر دستگاه نوار لبه پی وی سی و ام دی اف را همزمان پولیش میزند. این روند بهترین و مقاوم ترین راه برای چسباندن نوار لبه پی وی سی به ام دی اف می باشد.

 

کاربرد و نحوه کار با نوار لبه
کاربرد و نحوه کار با نوار لبه

همچنین بخوانید:
چسب مناسب لبه باند و نحوه چسباندن

شرکت های معتبر در زمینه نوار پی وی سی

از شرکت های خارجی معتبر که هم در زمینه نوار لبه و انواع چسب مانند گرانول فعالیت دارند میتوان به شرکت lignadecor اشاره کرد. علاقمندان به صنعت نوار PVC میتوانند با مراجعه به شرکت های داخلی و خارجی به تنوع و کیفیت نوارها پی برده و در انتخاب مناسب نوار لبه، بهترین گزینه را برای پروژه خود انتخاب کنند.

ابعاد و اندازه نوار لبه PVC

نوار های لبه پی وی سی در سایز های متنوعی نسبت به ضخامت ام دی اف موجود میباشد. این نوار ها از نظر ضخامت و عرض، مطابق با ام دی اف های تولید شده در ایران میباشد. معمولا نوار لبه پی‌ وی‌ سی در ضخامت‌های یک و دو میلیمتری و در عرض‌های 20 | 22 | 28 | 35 | 54 میلی‌متری بسته به نیاز مشتریان در شرکت ها و کارخانه های تولیدی ساخته و عرضه میشوند.
4.3 9 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربران ناشناس
4 ماه قبل

سلام
برند ایمیک ساخت ترکیه هست؟

کاربران ناشناس
4 ماه قبل

بهترین برند نوار پی وی سی برند بلونی 🙂

ابوالفضل
4 ماه قبل

نوار اندازه یک میل ۲۸ سانت اصلا فروش ندارید

توحیدی
3 ماه قبل

خسته نباشید

6
0
نظر دادن به محتواx