ریل کشو کابینت و دراور چیست و انواع آن کدام است؟

ریل کشو آرام بند
ریل کشو را با نام های دیگری مثل اسلاید کشو یا رانر می شناسند که به کشوی کابینت اجازه می دهد تا بدون جنبش باز و بسته شود. به صورت کلی ریل مخصوص کشو از دو بخش اصلی ساخته می شود. قسمت ثابت را به کابینت متصل می کنند و قسمتِ متحرک، معمولا به خود کشو متصل می شود. دو بخش مورد نظر توسط یک سری غلطک یا بلبرینگ به هم وصل میشوند که به کشو اجازه می دهد تا به آرامی باز و بسته شود. ریل مخصوص کشو یا گلاید را معمولا در کناره ها، پایین یا مرکز کشو و کابینت راه اندازی می کنند. انواع مختلف اسلایدهای کشو با توجه به شیوه نصب و چگونگی حرکت متنوع هستند. در این متن تصمیم داریم پیرامون نمونه های متنوع این قطعه ارزشمند و کاربردی مطالبی تکمیلی ارائه دهیم.

 

انواع ریل کشو کابینت را بشناسید

ریل کشو در طول سال ها به طور قابل توجهی تکامل یافته است. در گذشته، کشوها را اغلب با رانرهای چوبی می ساختند که ساده و کاربردی بودند؛ اما کارایی آنها محدود بود. رانرهای چوبی مستعد ساییدگی و شکستن بودند و همچنین تعمیر و تنظیم آنها سخت بود. با ورود ریل های مدرن و مقاوم بسیاری از مشکلات حل شد. در این قسمت به بررسی کاربردی ترین و بهترین ریل های کشویی می پردازیم.

 

انواع ریل کشو
انواع ریل کشو کابینت و دراور

 

ریل کشو غلتکی
ریل کشو غلتکی که با نام های دیگری مانند سرسره غلتکی یا ریل ساده در بازار عرضه می شود، در جهت تسهیل حرکت کشوی کابینت به داخل و خارج کارایی دارد. این نوع ریل معمولا یک گزینه به صرفه است که اغلب در کابینت هایی با هزینه کمتر و از پیش آماده شده آشپزخانه و گاهی حمام بکار می رود. ریل مورد نظر حاوی دو جفت مسیر شیاردار است که هر کدام غلتکی پلاستیکی دارند. یک جفت از این ریل ها در بخش طرفین یا گوشه پایین کشو و جفت دیگر در داخل کابینت وصل می شوند.
 این ریل ها در اندازه های متنوع از 30 سانتی متر تا 50 سانتی متر متغیر هستند. اسلایدهای غلتکی به طور کلی نصبِ آسان و ارزان دارند؛ اما در مقایسه با انواع دیگر اسلایدهای کشو دارای محدودیت هستند. به عنوان مثال، آن‌ها نمی‌توانند وزن زیاد را تحمل کنند.

 

ریل کشو ساچمه ای
ریل کشو ساچمه ای یکی دیگر از نمونه های ریل های موجود است که در جهت تکمیل عملکرد ریل های قبلی تولید می شود. این نوع را با نام دیگری مثل تلسکوپی نیز می شناسند. ریل مورد نظر برای داشتن عملکرد صاف، حرکتی روان و دقیق و تحمل وزن های بالا گزینه ای مطلوب است. ساختار مستحکم و نمونه های مختلف آن مثل ریل سه تیکه باعث می شود این محصول به عنوان پرکاربردترین ریل در بازار شناخته شود. موقع گزینش یک ریل کشویی تلسکوپی، مهم است که میزان بار، ماهیت آن و گزینه های مورد نیاز برای کاربرد خاص را مدنظر قرار دهید.

 

انواع ریل کشو
انواع ریل کشو کابینت

 

ریل کشو مجیک باکس
ریل کشو بدنه دار، مجیک باکس و یا  تاندم باکس نمونه دیگری از ریل های کاربردی بوده که برعکس نوع های قبلی ویژگی های چشمگیری دارد. بکارگیری تکنولوژی های مدرن در تولید این محصول باعث شده که این ریل تمام انتظارات خریدار را برطرف نماید. این نمونه حاوی یک بدنه با ماهیت فلز یا شیشه است و امکان نصب یک کشوی کامل به آن را دارد. از اجزای بکار رفته در ساخت این نوع ریل می توان به مجموعه ای از ریل تاندم ها، براکت های همسان با ارتفاع و بدنه های دو طرفه اشاره کرد. ویژگی های مهم این نمونه ریل شامل آرام بند بودن و تحمل وزن گاهی تا 50 کیلوگرم است.

 

ریل کشو مخفی یا تاندم
ریل کشو مخفی، تاندوم و یا پشت سرهم از دیگر نمونه های ریل است که در طبقه ریل های خطی قرار دارد. طراحی این نمونه به شکلی است که بکارگیری آن باعث فراهم نمودن حرکتی نرم و پایدار برای کشوی کابینت می شود. حرکت نرم و روان نیز باز و بسته کردن راحت را برای خریدار به دنبال دارد.  سیستم ریلی پشت سر هم معمولاً از دو ریل تشکیل شده است که یکی از آنها در پایین کشو و دیگری روی کابینت نصب می شود.
ریل ها توسط مجموعه ای از بلبرینگ یا غلتک ها به هم متصل می شوند که به کشو اجازه می دهد تا به آرامی در امتداد ریل حرکت کند. این سیستم ریلی معمولاً در کاربردهای صنعتی و تجاری بکار می رود و بیشترین استفاده آن در جهت حمل بارهای سنگین به شکل آرام و کارآمد است. ریل های مورد نظر قابلیت تنظیم دارند و در اندازه های مختلف کشو به شکل سفارشی ساخته می شوند. برای افزایش استقامت و طول عمر ریل معمولا آنها را از فولاد ضد زنگ با کیفیت می سازند.

 

ریل کشو آرام بند
ریل کشو آرام بند نوعی ریل است که برای کار با کمترین صدا طراحی شده است. این محصول اغلب در مکان هایی که عملکرد بی صدا مهم است مانند دفاتر، خانه ها و یا سایر محیط هایی که سطح نویز باید پایین نگه داشته شود، ایده آل هستند. این ریل ممکن است از بلبرینگ یا قطعات دیگری مانند یاتاقان ها برای پشتیبانی از قطعات متحرک استفاده کند که می تواند به کاهش سر و صدا کمک کند. علاوه بر کاهش سر و صدا، ریل های کشویی آرام ممکن است مزایای دیگری مانند حرکت نرم و آسان، دوام طولانی مدت و ظرفیت بار بالا را نیز ارائه دهند.

 

قیمت ریل کشو
قیمت ریل کشو کابینت و دراور

بررسی قیمت ریل کشو

قیمت ریل کشو جزء پارامترهای مهمی است که در موقع تهیه این محصول باید به آن توجه نمایید. قیمت این محصول تحت تاثیر فاکتورهای متنوعی با تغییر مواجه می شود. نوع متریال استفاده شده در ساخت این محصول منجر به تغییر قیمت محصول می شود. به عنوان مثال، ریل های تولید شده از فولاد یا آلومینیوم با کیفیت، گران تر از ریل های تولید شده از پلاستیک یا مواد دیگر هستند. مقدار وزنی که ریل می تواند تحمل کند نیز می تواند بر قیمت آن تاثیر داشته باشد. طول امتداد ریل کشو نیز باعث تغییر در قیمت محصول شود. از دیگر پارامترهای اثرگذار بر قیمت ریل می توان، ویژگی ها مانند عملکرد بی صدا، برند، کیفیت ساخت، تقاضای بازار، کشور تولید کننده مبدأ و نوسانات بازار را بیان کرد.

 

پارامترهای مهم در موقع خرید محصول

در موقع تهیه ریل کشو باید به یکسری پارامتر توجه کنید که در این بخش تصمیم داریم به آنها بپردازیم:
ظرفیت بار: ظرفیت بار ریل یک عامل ضروری است که باید پیش از تهیه این محصول به آن توجه کنید. ظرفیت بار تعیین کننده تحمل وزن اقلامی است که قصد دارید در کشو ذخیره نمایید؛ لذا باید به آن توجه ویژه داشته باشید.
طول و امتداد: طول و امتداد ریل کشو نیز جزء عوامل مهمی هستند که باید پیش از تهیه محصول مدنظر قرار دهید. طول، ارتفاع کلی ریل را نشان می دهد، در حالی که امتداد، فاصله ای است که کشو می تواند از کابینت بیرون کشیده شود.
جنس و پرداخت: ماهیت ریل و پرداخت آن نیز یکی از ملاحظات مهم است که باید مدنظر قرار دهید. روکش صاف می تواند به کاهش اصطکاک کمک کند و باز و بسته کردن کشو را آسان تر کند.
سهولت نصب: نصب اسلایدهای کشو می تواند یک کار چالش برانگیز و وقت گیر باشد، به خصوص اگر تجربه کافی در زمینه نصب ندارید. هنگام گزینش اسلایدهای کشو، مهم است که سهولت نصب را در نظر بگیرید. به دنبال رانرهایی باشید که دستورالعمل‌هایی واضح برای نصب داشته باشند و تمام لوازم مورد نیاز را دارند.
برند و قیمت: وقتی نوبت به خرید ریل کشو می رسد، اغلب متناسب با پولی که به فروشنده می پردازید، محصول دریافت می کنید. ریل های ارزان‌تر ممکن است هزینه پایین تری داشته باشند؛ اما گاهی به اندازه گزینه‌های گران‌تر بادوام و کاربردی نیستند.

 

خرید ریل کشو
پارامترهای خرید ریل کشو

کلام آخر

ریل کشو Side mount drawer slides جزء لوازم مورد نیاز برای باز و بسته کردن کشوی کابینت است که با نام های متفاوتی تولید و در بازار به فروش می رسد. این محصول در نمونه های متنوع تولید و عرضه می شود. از انواع متداول آن می توان به غلتکی، ساچمه ای، مجیک باکس، مخفی و  آرام بند اشاره کرد. قیمت ریل کشو با توجه به پارامترهای متنوعی مثل جنس، تحمل بار، برند، کیفیت و غیره با تغییر مواجه می شود. در موقع خرید آن باید به فاکتورهای متنوعی مانند، ظرفیت بار، طول و امتداد، جنس و پرداخت، سهولت نصب، برند و قیمت توجه نمایید.
4.7 7 رای ها
امتیازدهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خسته نباشید