لولا آرام بند و کاربرد آن در صنایع چوبی

لولا آرام بند
لولا آرام بند وسیله‌ ای است که در تمام کابینت‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد و باعث آسان‌تر بسته شدن درب آنها می شود. این قطعه برای اولین بار در دنیای غرب ساخته شد. در سال‌ های اولیه ی تولید و عرضه این محصول به بازار، به دلیل نا آشنا بودن مورد استقبال قرار نگرفت. اما با توجه به گذر زمان و درک اهمیت استفاده از این وسیله کاربردی، مردم به مرور اقدام به خرید این وسیله برای کابینت‌هایشان کردند. هم اکنون کشورهای مختلفی با توجه به کاربرد های فراوانی که این وسیله در صنعت چوب و کابینت سازی دارد، اقدام به تولید آن کرده اند. بنابراین می‌ توان این وسیله را در برند و کیفیت های مختلفی در بازار یافت.

 

لولا آرام بند
لولا آرام بند (لولا گازور کابینت)

لولا آرام بند چیست و نمونه اولیه آن در چه زمانی به بازار عرضه شد؟

لولا آرام بند و یا همان لولا گازور کابینت در کشورهای مختلف دارای نام‌ های دیگری نیز می باشد. به طور مثال یکی از طراحی‌ های تلفیقی جدید از لولا گازور مربوط به لولا های مخفی می‌ شود. این طراحی‌ های جدید از این نوع لولا به طور کاملاً پنهان از نگاه دیگران است و دقیقاً همان قابلیت اصلی آرام‌بند را دارد. البته این طراحی‌ های جدید مربوط به آخرین مدل از این لولا در بازار هستند که ذکر کردیم. اما شروع طراحی و ورود این قطعه به بازار از طرح های دیگری بود. اولین طرح‌ های لولای کابینت مربوط به قرن ۱۶ میلادی هستند که در اروپا و سپس در آمریکا به بازار عرضه شدند. با گذشت زمان و استفاده روزافزون از کابینت‌ ها به مرور طراحی‌ های جدیدی وارد بازار شدند.
لولا گازور مدت زیادی نیست که وارد بازار شده است. البته این قطعه در همین مدت زمان نه چندان طولانی توانسته است که جایگاه خود را در میان خانواده‌ های ایرانی بیابد. نمونه‌ های اولیه لولا به صورت یک وسیله تک قطعه‌ ای بودند که البته نصب آنها کار آسان و بدون مشکلی بود اولین نمونه‌ های آرام‌بند که به بازار عرضه شدند دارای طراحی های پیچیده‌ تری نسبت به طراحی های امروزی بودند. یعنی طراحی های اولیه به صورت یک وسیله ی چند قطعه‌ ای بود. بدیهی است که نصب کردن این وسیله اگرچه کار سختی نبود؛ اما نیاز به نصاب داشت. شاید این سوال برایتان مطرح شود و بپرسید که: مگر نصاب چه کاری انجام می‌دهد؟ برای نصب این قطعه نیاز به وسیله‌ های خاصی وجود داشت که فقط نصاب آنها را داشت و تهیه آنها برای خانواده‌ ها دشوار بود. بر همین اساس نصاب باید آنها را نصب می‌ کرد.

 

لولا آرام بند
لولا آرام بند (لولا گازور)

اصلی‌ترین کاربرد لولا گازور چیست؟

استفاده از لولا آرام بند مانند سایر قطعات یک کابینت دارای دو هدف اصلی است . اولین هدف که اصلی‌ترین کاربرد این قطعه می‌ باشد مربوط به باز و بسته کردن درب کابینت‌ ها می‌ شود. البته این هدف در میان تمام لولا ها وجود دارد و اولین کاربرد آنها همین باز و بسته کردن درب کابینت‌ ها است. اما دومین هدف جانبی که علت خرید خانواده‌ ها به خاطر وجود همین کارایی در این قطعه می‌ باشد، آرام بند بودن است. آرام بند بودن بدین معناست که این قطعه می‌تواند درب کابینت را به طور خودکار ببندد. البته بدیهی است که بسته کردن اتوماتیک درب کابینت‌ ها زمانی اتفاق می‌افتد که محرک خارجی به آنها نیرو وارد کند.
یکی از مهمترین دلایل دیگری که خانواده‌ ها از لولا گازور استفاده می‌کنند، مقاومت آنها است. یعنی این قطعه می تواند در برابر ضربات و نیروهای شدیدی که به درب کابینت وارد می‌شود مقاومت کند. البته این مقاومت بدین معنا نیست که امکان بسته شدن درها وجود ندارد. بلکه این مقاومت باعث می‌شود که درها بسیار محکم کوبیده نشوند و آرام بند باعث کنترل ضربه و آرام بسته شدن درها می‌ شود. این قطعه برای خانواده‌ هایی که دارای بچه‌ های کوچک می‌باشند بسیار مناسب است و باعث حفظ سلامتی درب های کابینت شما خواهد شد. البته این قطعه کارایی‌ های دیگری نیز دارد که وابسته به نوع طراحی آن است. بنابراین اجازه دهید تا انواع مدل‌ های این قطعه را برایتان توضیح دهیم.

 

لولا آرام بند
انواع لولا آرام بند

انواع لولا آرام بند بر اساس کاربرد آنها در کابینت‌

رایج‌ترین نوع لولا گازور مربوط به نوع پمپی می‌ شود. نوع پمپی در بیشتر خانواده‌ ها شناخته شده است و راحت‌ ترین نوع لولا برای نصب کردن می باشد. این لولا توسط دیگران قابل مشاهده است؛ یعنی در زمانی که درب کابینت‌ ها باز و بسته می‌ شوند می‌ توانید آنها را ببینید. بعضی از خانواده‌ ها دیگر از این لولا استفاده نمی‌کنند و معتقدند ویژگی ظاهر یا بیرون بودن باعث می‌ شود که میزان آسیب پذیری این نوع لولا بالا باشد. یعنی قابل مشاهده بودن و همچنین بیرون بودن این لولا باعث ضربه وارد شدن به آن می‌شود و این ضربات باعث از کار افتادن لولا خواهند شد. در نتیجه بعضی از خانواده‌ ها مخصوصاً خانواده‌ هایی که دارای بچه‌ های خردسال هستند تمایل دارند تا از مدل‌ های دیگری استفاده کنند.
بخش دیگری از انواع آرام بند ها یا لولا گازور ها مربوط به لولا های مخفی می‌ شوند. امکان دارد این نوع لولا ها را به نام‌ های دیگری مانند: لولای توکار نیز معرفی کنند. این لولاها کاملاً قابلیت پنهان شدن از نگاه دیگران را دارند و کمترین میزان آسیب پذیری مربوط به این مدل‌ ها است. نوع نصب لولا های توکار با لولا های پمپی متفاوت بوده ولی هر دو توسط یک نصاب نصب خواهند شد. لولاهای نوع پمپی در قسمت بیرون و انتهایی هر کدام از درب ها نصب می‌ شوند ولی نوع توکار یا مخفی در قسمت پشت هر در نصب می‌ شود. لولا های اخیر برای خانواده‌ هایی که دارای کودکان خردسال هستند بسیار مناسب است.

در زمان خرید لولا باید کدام ویژگی‌ ها را بررسی کنیم؟

در زمان خرید لولا آرام بند باید با توجه به نوع کارکرد، اقدام به خرید کنید. یعنی در مرحله اول باید تمام آرام بند ها را بشناسید و سپس نسبت به کارایی آنها اقدام به خرید کنید. تاکنون دو مدل از انواع مدل‌ هایی که در بازار وجود دارند را برایتان توضیح دادیم سایر مدل‌ ها عبارتند از:
مگنتی: این نوع لولا معمولاً در قسمت‌ بالایی درب و خود کابینت نصب می‌شود که آسیب پذیری بالایی را ایجاد می‌ کند. این لولا دو قسمتی است که قسمت اول آن بر روی درب و قسمت دوم یا پذیرنده بر روی کابینت نصب می ‌شود. البته این نکته را باید بدانید که این نوع لولا زیبایی خاص خود را دارد؛ اما برای خانواده‌ هایی که دارای کودکان خردسال هستند توصیه نمی‌ شود.

 

ویژگی های لولا آرام بند
ویژگی های لولا آرام بند
لولا گازور کلیپسی نوع دیگری از انواع لولاهای آرام بند است. البته نوع اخیر در میان انواع لولاهای پمپی نیز ارائه می‌ شود؛ زیرا شباهت زیادی به نوع پمپی دارد و قابلیت نصب آن آسان است. این مدل نیز دقیقاً مانند نوع پمپی در بیرون درب نصب می‌شود و قابلیت مشاهده توسط دیگران را دارد. بنابراین آسیب پذیری این مدل نیز بالا بوده و هرگونه ضربات خارجی چه به صورت عمدی و چه به صورت غیر عمدی باعث از کار افتادن آن می‌ شود. دو مدل دیگر در میان انواع مدل‌ های لولا گازور مربوط به مدل‌ های شیشه‌ ای و زاویه‌ ای می‌ شود. مدل شیشه‌ ای فقط مخصوص نصب بر روی درب‌ های شیشه‌ ای می‌ باشد. بنابراین در سایر درها قابلیت استفاده ندارد. مدل زاویه‌ ای نیز مخصوص استفاده در کابینت‌ هایی با درب های زاویه دار است.

هزینه هر لولا و نصب آن به چه صورت است؟

هزینه هر کدام از انواع لولا گازور هایی که ذکر کردیم با توجه به مدل و کیفیت تعیین می‌ شود. البته بدیهی است که تعداد هر سفارش نیز در تعیین قیمت موثر است و دستمزد نصاب نیز دقیقاً با توجه به تعداد هر لولا hinge مشخص خواهد شد.

خرید سریع و راحت

فروشندگان و ارائه دهندگان اصلی با فروش مستقیم و عرضه آنلاین دست هر گونه واسطه را کوتاه نموده اند. در نتیجه مشتری می تواند مستقیما با این مراکز ارتباط برقرار نماید و خریدی اطمینان بخش، راحت و ارزان را تجربه کند. برای خرید لولا آرام بند با بهترین خدمات و ارزان ترین قیمت می توانید به صورت آنلاین اقدام نمایید. خرید مستقیم و تماس با مشاوران، شما عزیزان را به سمت خریدی مطمئن و استثنایی راهنمایی خواهد کرد. پس با مشاوران و کارشناسان فروش تماس بگیرید و خریدی سریع و آگاهانه را تجربه نمایید.
4.5 4 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا
4 روز قبل

درود

2
0
نظر دادن به محتواx